START     STATUT     PODANIE O PRZYJĘCIE     GALERIA     KADRA     KONTAKT 

 

 

Statut

Bursy Szkolnej

w Kędzierzynie-Koźlu

wyciąg

 

 

IV. Organizacja pracy bursy

 

§20

1.      Bursa realizuje swoje zadania cały rok szkolny, z przerwaną na okres ferii letnich i zimowych.

a) bursa może nie realizować  zadań wychowawczych od niedzieli od godziny 17ºº, do piątku do godziny 16ºº, jeżeli wynika to z: a) przerw w nauce wynikających z organizacji roku szkolnego, b) wyjazdu z bursy wszystkich wychowanków, c) pozostania w bursie na sobotę i niedzielę mniej niż 5 wychowanków mających dogodną możliwość dojazdu do domu (do 100 km).

§21

1.      Podstawą organizacji pracy placówki w roku szkolnym jest arkusz organizacyjny placówki, opracowany przez dyrektora najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku, zatwierdzony przez organ prowadzący po zaopiniowaniu pod względem prawnym przez organ nadzorujący.

§22

1.      Zadania statutowe placówki realizowane są w oparciu o opracowany i przyjęty przez radę pedagogiczną system zintegrowanych działań diagnostycznych, opiekuńczych i wychowawczych.

2.      System, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1) naukę własną wychowanka (odrabianie zajęć domowych), zajęcia wychowawcze, samorządowe, samoobsługowe i opiekuńcze,
2) zajęcia kulturotwórcze, zespoły zainteresowań,
3) pracę na rzecz placówki i środowiska,
4) doraźne zajęcia specjalistyczne o charakterze psychokorekcyjnym i socjoterapeutycznym wg potrzeb młodzieży.

§23

1.      Podstawową jednostką organizacyjną bursy jest grupa wychowawcza.

2.      Liczba wychowanków w grupie wychowawczej nie może być większa niż 35.

3.      Liczba wychowanków w grupie wychowawczej złożonej wyłącznie z młodzieży wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania odpowiada liczbie uczniów w oddziale odpowiedniego rodzaju szkoły specjalnej, określonej w przepisach w sprawie ramowego statutu szkół publicznych.

4.      Dopuszcza się tworzenie grup integracyjnych, w których liczba wychowanków nie może być większa niż 20, w tym 3 do 5 wychowanków niepełnosprawnych.

5.      Dyrektor bursy powierza poszczególne grupy wychowanków opiece jednemu lub dwóm wychowawcom, zależnie od potrzeb lub zakresu przewidywanych do realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych w danej grupie.

6.      Decyzję w sprawie obsady stanowiska wychowawcy (wychowawców) podejmuje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej

7.      Wskazane jest dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, aby wychowawca (wychowawcy) opiekował się daną grupą wychowawczą przez co najmniej  okres jednego roku szkolnego.

8.      Odrębną grupę wychowawczą stanowią uczestnicy kursów ze szkół zawodowych organizowanych przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.

9.      Warunki zakwaterowania, wyżywienia oraz wysokości opłat za pobyt w bursie uczestnika kursu ustala dyrektor bursy w porozumieniu z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.

10.  Uczestnicy kursów zobowiązani są do przestrzegania zapisów statutowych dotyczących wychowanka bursy.

11.  Dyrektor może dokonać zmiany na stanowisku wychowawcy: a) z urzędu, b) na pisemny wniosek dotychczasowego wychowawcy, c) na  pisemny wniosek co najmniej  2/3 członków rady pedagogicznej, d) na pisemny wniosek co najmniej 2/3 rodziców wychowanków danej grupy.

12.  Wnioski, o których mowa w ust.11 nie są dla dyrektora wiążące. O sposobie ich załatwienia dyrektor informuje wnioskodawcę w terminie 14 dni.

13.  W bursie może działać zespół wychowawczy do spraw okresowej oceny  sytuacji wychowanków powoływany przez dyrektora bursy.

 a) do zadań zespołu wychowawczego należy w szczególności:

- diagnozowanie problemów wychowawczych wychowanków, 

- opracowanie planu wychowawczego na dany rok szkolny,   

- dokonywanie okresowej analizy i oceny podejmowanych działań wychowawczych,

- doskonalenie metod pracy wychowawczej.

b) w skład zespołu wychowawczego wchodzą

- dyrektor bursy lub upoważniona przez niego osoba – jako przewodniczący,

- wychowawca grupy wychowawczej,

- w miarę potrzeb i możliwości-pedagog lub psycholog oraz inni specjaliści.

14.  Za całokształt pracy z grupą wychowawczą odpowiedzialny jest wychowawca, który organizuje w niej pracę opiekuńczo-wychowawczą w oparciu o plan pracy opracowany przy współpracy wychowanków uwzględniając ich potrzeby i zainteresowania, oraz prowadzi dokumentację swojej pracy.

15.  Podstawową formą pracy bursy są zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, prowadzone grupowo lub indywidualnie na podstawie planów pracy opracowanych przez wychowawcę.

16.  Godzina zajęć w bursie trwa 60 minut.

17.   Czas trwania poszczególnych zajęć powinien być dostosowany do potrzeb i zainteresowań wychowanków oraz możliwości organizacyjnych bursy.

18.  Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w bursie określają odrębne przepisy.

19.  Tygodniowy wymiar zajęć opiekuńczo-wychowawczych z jedną grupą wychowawczą w bursie wynosi nie więcej niż 55 godzin zegarowych.

20.  Za zgodą organu prowadzącego bursę tygodniowy wymiar zajęć opiekuńczo-wychowawczych może być większy niż określony w ust.19.

§24

1.      Bursa może organizować  swym wychowankom udział w zajęciach kulturotwórczych, wspomagających rozwój intelektualno-moralny i psychofizyczny młodzieży według ich indywidualnych zainteresowań. Zajęcia te odbywają się na ogół poza grupą wychowawczą i prowadzone są w systemie klubów zainteresowań.

2.      Zajęcia, o których mowa w ust. 1 organizują odpowiedzialni wychowawcy przy współpracy i współudziale młodzieży.

§25

1.      Bursa zapewnia swym wychowankom pomoc w nauce i w odrabianiu zadań domowych.

2.      Nauka własna (odrabianie zadań domowych) odbywa się w stałym czasie określonym rozkładem dnia.

3.      Nauka własna odbywa się w pokojach własnych wychowanków lub w pokoju cichej nauki.

4.      Wychowawcy grup współdziałają z wychowawcami klas szkolnych oraz nauczycielami swoich wychowanków w celu bieżącego śledzenia postępów w nauce umożliwiającego przeciwdziałanie niepowodzeniom szkolnym młodzieży.

 

 

§26

1.      Bursa organizuje pracę wychowanków na rzecz bursy i środowiska lokalnego.

2.      Praca młodzieży na rzecz bursy ma charakter stałych czynności usługowych i samoobsługowych i polega głównie na utrzymaniu pomieszczeń grupy w należytym stanie higieniczno-sanitarnym oraz czynności doraźnych związanych z obsługą porządkową stołówki i współudziale w obowiązkach wychowawcy dyżurnego.

3.      Udział wychowanków w pracy na rzecz placówki jest obowiązkowy.

§27

1.      Bursa zapewnia swym wychowankom całodobową opiekę wychowawczą. Służy temu celowi system stałych dyżurów wychowawczych:
1) ośmiogodzinne dyżury główne w godz. 06.00 – 22.00,
2) dyżury stołówkowe na czas trwania posiłków w stołówce bursy,
3) dyżur nocny w godz. 22.00 – 06.00:

a) opiekę w porze nocnej sprawuje wychowawca,

b) w uzasadnionych przypadkach opiekę w porze nocnej może sprawować osoba nie będąca wychowawcą, wyznaczona przez dyrektora bursy.

2.      Harmonogram pracy wychowawców ustala dyrektor, uwzględniając: obowiązkowy wymiar pracy wychowawców, godziny pracy w porze nocne oraz dyżury w dniach wolnych od zajęć szkolnych.

3.      Zasady organizacyjno-porządkowe pełnienia dyżurów nocnych ustala dyrektor.

4.      Obowiązki wychowawców dyżurnych oraz zakres ich kompetencji i odpowiedzialności określone są w dalszej części statutu.

§28

1.      W bursie obowiązuje następujący rozkład dnia:

1) 6:45–7:00 -  pobudka, toaleta poranna, 2) 7:00–7:30 – śniadanie, 3) 7:20-7;40 – sprzątanie pokoi, kontrola czystości, 4) 7:40-7:55 – wyjście do szkoły, 5) 8:00-15:00 – zajęcia szkolne, 6) 13:30-15:30 – obiad, 7) 15:30-17:30 – czas wolny, wyjście do miasta, 8) 17:30-18:00 – kolacja, 9) 18:00-20:00 – nauka własna, obowiązkowy pobyt w swoich salach, przestrzeganie ciszy, kontrola frekwencji, kontrola czystości, 10) 20:00-21:30 – czas wolny, zajęcia świetlicowe, zajęcia w grupach, zebrania itp., 11) 21:30-22:00 – toaleta wieczorna, przygotowanie do ciszy nocnej, 12) 22:00-6:00 – cisza nocna.

2.      Każdy czwartek jest w bursie tzw. dniem porządkowym, przeznaczonym na dokładne sprzątanie w pokojach podlegające kontroli wychowawców.

§29

1.      Dla realizacji celów statutowych bursa posiada:
1) 31 pokoi sypialnych zapewniających każdemu wychowankowi  osobne miejsce do odpoczynku, spania, przechowywania przedmiotów osobistego użytku (3,4,5-osobowych),2) 1 pomieszczenie przeznaczonych na naukę własną wychowanków, do prowadzenia zajęć wychowawczych, specjalistycznych i rekreacyjnych, służące do spotkań samorządu mieszkańców,3) 9 łazienek z sanitariatami, 3 sanitariaty,4) 3 kuchenki uczniowskie,5) 1 pomieszczenie przeznaczone na pracownię komputerową,6) 1 świetlicę,7) siłownię,8) kuchnię z zapleczem magazynowym,9) stołówkę,10) izolatkę wraz z WC,11) pomieszczenia administracyjno-gospodarcze: 1 pokój wychowawców, gabinet dyrektora, 1 pomieszczenie obsługi ekonomicznej,  pralnię,  dyżurkę wychowawców, magazyn gospodarczy.

2.      W bursie może być zakwaterowanych nie więcej niż 120 wychowanków.

3.      Bursa posiada 4 pokoje gościnne z przeznaczeniem na wynajem, w celu prowadzenia działalności dochodowej.

4.      Opiekę lekarską nad wychowankami sprawują gabinety lekarskie i dentystyczne zlokalizowane w szkołach lub na terenie miasta Kędzierzyna-Koźla, w nagłych przypadkach zapewniona jest  pomoc doraźna.

§30

1.      Bursa jest jednostką budżetową.

2.      Organ prowadzący placówkę zapewnia jej utrzymanie oraz  kadrowe i organizacyjne warunki do pełnej realizacji zadań statutowych a także odpowiada za jej działalność.

3.      Bursa ma prawo pozyskiwania środków finansowych ze źródeł pozabudżetowych w celu zapewnienia niezbędnych środków do prawidłowego funkcjonowania placówki.

4.      Organ prowadzący placówkę w przypadku likwidacji placówki informuje co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji Opolskiego Kuratora Oświaty o zamiarze i przyczynach likwidacji. O likwidacji informuje także rodziców wychowanków i pracowników bursy.

5.      W miarę możliwości bursa prowadzi działalność dochodową w celu pozyskiwania niezbędnych środków do prawidłowego funkcjonowania placówki.

6.      Obsługę księgową, finansową i płacową bursy prowadzi odrębna jednostka powiatu – Powiatowy Zarząd Oświaty, na podstawie  umowy.

 


§31

1.      Bursa może przyjmować słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli, studentów lub absolwentów szkół wyższych na praktyki lub staże pedagogiczne.

2.      Podstawą przyjęcia na praktykę lub staż pedagogiczny jest umowa pomiędzy dyrektorem placówki a osobą odbywającą praktykę lub staż lub dyrektorem a organizacyjną jednostką kształcącą praktykanta lub stażystę.

 

VI. Bezpieczeństwo i profilaktyka

 

§44 

 

1.      Bursa zapewnia swoim wychowankom bezpieczne warunki pobytu, a w szczególności

1) pomieszczenia mieszkalne  3,4,5 osobowe,

2) warunki do nauki i wypoczynku,

3) warunki do utrzymania codziennej higieny osobistej,

4) całodzienne wyżywienie zgodnie ze stawka ustaloną przez dyrektora bursy, odpowiadające zasadom racjonalnego żywienia,

5) umożliwia wychowankom przygotowanie posiłków we własnym zakresie w kuchenkach uczniowskich,

6) bursa stwarza warunki do zachowania zdrowia, przestrzegania higieny osobistej oraz estetyki pomieszczeń i otoczenia placówki:

a) codziennego sprzątania pokoi  mieszkalnych przez wychowanków,

b) sprzątana pomieszczeń ogólnego użytku przez personel obsługowy z udziałem wychowanków,

c) środki czystości i sprzęt do sprzątania zapewnia bursa,

d) porządkowania otoczenia bursy przez wychowanków oraz pracowników obsługowych,

7) bursa zapewnia wychowankom warunki do nauki własnej i pomaga w osiąganiu powodzeń szkolnych,

8) bursa umożliwia korzystanie z oglądania programów telewizyjnych i projekcji wideo oraz Internetu wspomagających proces nauczania oraz kształtujących i rozwijających zainteresowania.

9) bursa organizuje pomoc koleżeńską w nauce,

10) bursa stwarza warunki do racjonalnego i wielostronnego wykorzystania czasu wolnego,

11) wychowankowie mogą brać czynny udział w zajęciach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych organizowanych przez bursę i inne instytucje pozaszkolne,

12) wychowankowie mogą w czasie wolnym wychodzić poza obręb bursy na ustalonych zasadach.

§45

1.      Bursa we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Zespołem Szkół Specjalnych może zorganizować opiekę wychowawczą oraz warunki bytowe wychowanków z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, wymagającym stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania.

1) bursa dostosuje warunki bytowe oraz zorganizuje specjalistyczną opiekę indywidualnie dla każdego niepełnosprawnego wychowanka, za wyjątkiem

a) osób niepełnosprawnych ruchowo na wózkach inwalidzkich, b) osób głęboko upośledzonych

 §46

1.      Bursa realizuje program wychowawczy i program profilaktyki mający na celu ochronę wychowanków przed przemocą, uzależnieniami i innymi przejawami patologii społecznej.           

2.      Przyjęte programy zapewniają realizację celów i zadań placówki poprzez:

1) dostosowanie ich treści do problemów i zagrożeń występujących w bursie,

2) dostosowania ich do potrzeb wychowanków,

3) stałą współpracę z rodzicami oraz szkołami macierzystymi wychowanków,

4) zapobieganiu patologiom i uzależnieniom,

5) przeciwdziałaniu agresji i przemocy,

6) pokazywaniu i uczeniu aktywnych i wartościowych form spędzania czasu wolnego,

7) promocję zdrowego stylu życia,

8) uczeniu młodzieży brania odpowiedzialności za własne życie, zdrowie i dalszą przyszłość,              

9) zapewnianiu pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowanków,

10) podejmowaniu działań kompleksowych w przypadku wystąpienia na terenie bursy uzależnień, agresji lub innych zjawisk patologicznych,

11) spójności działań wychowawczych i profilaktycznych,

12) stwarzaniu warunków do i możliwości indywidualnego oraz grupowego działania na rzecz innych.

3.      Bursa w zakresie ochrony przed przemocą, uzależnieniami innymi przejawami patologii stale współpracuje z Policją, Młodzieżową Poradnią AA oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. 

§47

1.      Bursa zapewnia wychowankom bezpieczne warunki pobytu, a w szczególności:

1) obiekty i pomieszczenia bursy odpowiadają wymogom bhp,

2) rozpoznawane są zagrożenia i podejmowane działania zapewniające bezpieczeństwo wychowanków,

3) wychowankowie mają zapewnioną całodobową opiekę wychowawczą  podczas pobytu w bursie,

4) wychowankowie są przeszkoleni w zakresie bhp i p-poż,

5) w bursie działają służby bhp,                                                                                                                  

6) przepisy bhp dotyczące placówek oświatowych są w bursie przestrzegane.

 

 

 

VII. Wychowankowie bursy

 

§48

 

1.      Wychowankami bursy jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ucząca się poza miejscem zamieszkania.

2.      Bursa jest placówką koedukacyjną.

§49

1.      Wychowanków do bursy przyjmuje dyrektor placówki na prośbę wychowanka lub jego rodziców (prawnych opiekunów) i na podstawie opinii komisji kwalifikacyjnej. Podania o przyjęcie do bursy na nowy rok szkolny wychowankowie składają do 31 maja. Nie złożenie podania w w/w terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w bursie.

2.      Komisję kwalifikacyjną powołuje dyrektor.

3.      W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
1) dyrektor – jako przewodniczący,
2) przedstawiciel rady pedagogicznej
3) przedstawiciel samorządu wychowanków.

4.      W skład komisji kwalifikacyjnej może wejść również przedstawiciel rady rodziców, pod warunkiem, że zostanie utworzona.

5.      Komisja kwalifikacyjna sporządza wnioski ze swego posiedzenia w formie protokołu w pierwszym terminie do 15 czerwca każdego roku oraz w terminie drugim do 15 września w razie potrzeby i możliwości organizacyjnych placówki.

 

§50

1.      Przyjęć wychowanków do bursy dokonuje się przez cały rok szkolny.

2.      Przyjęcia do bursy odbywają się na zasadzie pierwszeństwa według następującej kolejności:

1) uczniowie mieszkający w miejscowościach, z których codzienny dojazd do szkoły jest niemożliwy lub utrudniony,

2) uczniowie kontynuujący naukę, którzy w poprzednim roku już mieszkali w bursie i nadal odpowiadają kryteriom,
3) wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych korzystający z opieki całkowitej oraz młodzież umieszczona w rodzinach zastępczych,
4) uczniowie rozpoczynający naukę w gimnazjach i  szkołach ponadgimnazjalnych,
5) uczniowie klas wyższych ubiegający się o miejsce w bursie po raz pierwszy. 

3.      Wychowanek może zostać przyjęty do bursy warunkowo. Warunki przyjęcia określa rada pedagogiczna.

§51

1.      Do bursy nie przyjmuje się młodzieży:


1) chorej psychicznie, wymagającej stałego leczenia lub indywidualnej opieki i pomocy,


2) upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim,


3) uzależnionej od środków odurzających i psychotropowych oraz alkoholu,

4) niepełnosprawnej ruchowo, na wózkach inwalidzkich ze względu na bariery architektoniczne.

2.      Uczeń, który nie został przyjęty do bursy może odwołać się od decyzji komisji do dyrektora.

3.      Rozpatrzenie odwołania przez dyrektora jest ostateczne i dalsze odwołanie od niego nie przysługuje.

 

§52

1.      Wychowanek bursy ma prawo do

1) zakwaterowania z częściową odpłatnością w czasie roku szkolnego w pomieszczeniach mieszkalnych, korzystania z urządzeń sanitarnych oraz z całodziennego odpłatnego wyżywienia.
2) opieki wychowawczej i warunków pobytu w bursie zapewniających higienę, bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochronę i poszanowanie jego godności,
3) życzliwego i podmiotowego traktowania,
4) korzystania z pomocy w przygotowaniu zadań domowych,
5) swobody wyrażania myśli i przekonań,
6) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,
7) korzystania z pomieszczeń i urządzeń bursy,
8) korzystania z porad i pomocy wychowawców w rozwiązywaniu całokształtu problemów osobistych,
9) wpływania na życie bursy poprzez działalność samorządową,
10) czynnego wypoczynku poprzez uczestnictwo we wszystkich formach zajęć organizowanych w czasie wolnym,

11) wychodzenia poza obręb bursy w określonych w rozkładzie dnia porach, po uprzednim uzyskaniu zgody wychowawcy i wpisaniu się do zeszytu wyjść, nie dłużej niż do  godziny 21:30,

12) wyjazdów z bursy do domu w ciągu tygodnia po uzyskaniu zgody rodziców, wychowawcy lub dyrektora,

13) na wyjścia oraz wyjazdy z bursy wychowanków do 18-tego roku życia pisemną zgodę wyrażają rodzice (prawni opiekunowie),

14) przyjmowania odwiedzin w pokojach mieszkalnych za zgodą wychowawcy lub dyrektora  w godzinach od 15:00 do 18:00 i od 20:00 do 21:30, z zachowaniem odpowiednich zasad porządkowych, (przyjmowanie odwiedzin w porze nauki możliwe jest wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach i wymaga każdorazowo zgody wychowawcy lub dyrektora)

15) zapoznania się z wymaganiami wychowawczymi w danym roku szkolnym wynikającymi z realizowanego przez wychowawcę  planu wychowawczego,                                                                      16) sprawiedliwego, obiektywnego i jawnego oceniania,

17) zwrotu kosztów za niewykorzystane wyżywienie oraz zakwaterowanie na uzgodnionych w umowie zasadach,

18) reprezentowania bursy na zewnątrz na zawodach, rozgrywkach, konkursach i innych imprezach,

19) przedstawienia swego stanowiska radzie pedagogicznej przed nałożeniem kary.

2.      W wypadku rażącego lub uporczywego naruszania praw wychowanka albo powstania innego sporu, którego nie rozstrzygnięto w obrębie bursy, wychowanek ma prawo odwołać się do Kuratorium Oświaty w Opolu.

3.      Wychowankowie występujący w obronie praw młodzieży nie mogą być z tego powodu w jakikolwiek sposób dyskryminowani. W razie potrzeby przysługuje im prawo opieki ze strony dyrektora bursy.

 

§53

 

1.      Wychowanek ma obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w statucie bursy, a w szczególności:
1) uczęszczania na zajęcia  szkolne , systematycznego uczenia się, wzbogacania swojej wiedzy, wykorzystywania jak najlepiej czasu i warunków do nauki.
2) okazywania szacunku i przestrzegania zasad kultury współżycia w zespole w odniesieniu do kolegów, wychowawców, dyrektora  i pozostałych pracowników placówki,
3) odpowiedzialności za własne życie, zdrowie, higienę oraz rozwój;

4) utrzymywania w należytym stanie sanitarno-higienicznym, estetycznym i technicznym pomieszczeń, urządzeń i sprzętów, z których korzysta,
5) pokrywania strat finansowych lub naprawy wyrządzonych szkód  w  placówce wynikłych z niewłaściwej eksploatacji pomieszczeń, urządzeń i sprzętów, z których korzystał wychowanek,

6) uczestniczenia w zajęciach i imprezach organizowanych na terenie bursy oraz współudział w ich przygotowaniu,

7) podporządkowania się zrządzeniom dyrektora oraz ustaleniom samorządu mieszkańców,

8) przestrzegania przepisów bhp i p-poż obowiązujących w bursie,

9) regularnego uiszczania opłat za zakwaterowanie i wyżywienie do 15-go każdego miesiąca (na zasadach określonych w umowie),

10) oszczędnego korzystania z wody , energii elektrycznej i cieplnej,

11) dokonywania zmian w umeblowaniu pokoju tylko za zgodą wychowawcy grupy po uzgodnieniu z dyrektorem bursy,

12) przestrzegania ustalonego rozkładu dnia ustalonego w bursie,

13) aktywnego współudziału w realizacji zadań podejmowanych przez własna grupę, inne grupy lub samorząd mieszkańców,

14) rozliczania się z placówką przed wykwaterowaniem,

16) obowiązkowego korzystania z całodziennego wyżywienia,

17) przestrzegania przepisów dotyczących zachowania się na stołówce, świetlicy, pokoju cichej nauki, sali komputerowej, łazienkach i innych pomieszczeniach ogólnodostępnych,
18) świadczenia prac samoobsługowych i usługowych na rzecz wszystkich wychowanków, w szczególności:
a) utrzymywania  stałej czystości pokojach mieszkalnych, innych pomieszczeniach bursy oraz otoczenia wokół niej,
b) utrzymywania właściwego stanu sanitarnego oraz ładu i porządku w pomieszczeń zbiorowych,
c) pomoc w pracy wychowawcy pełniącego dyżur główny i dyżur stołówkowy oraz pełnienie dyżurów osobiście według ustalonego grafiku,

d) aktywne uczestniczenie w pracach  społeczo-użytecznych  na rzecz bursy i jej otoczenia,
19) wychowanek bursy  nie pali tytoniu, nie pije alkoholu, nie używa narkotyków i innych środków odurzających,  jest czysty i schludny,

20) wychowanek wie, że na terenie bursy obowiązuje całkowity zakaz:

a) palenia tytoniu,

b) spożywania, przebywania pod wpływem oraz wnoszenia alkoholu,

c) posiadania, zażywania oraz rozprowadzania narkotyków i innych środków odurzających,

d) wychowanek zna kary jakie mogą być zastosowane za nieprzestrzeganie powyższych zakazów,

21) wychowanek na obowiązek bycia prawdomównym i uczciwym w stosunku do wychowawców oraz koleżanek i kolegów,

22) wychowanek nie kłamie i nie oszukuje i dokonuje kradzieży,

23) szanuje majątek bursy i nie niszczy go,

24) szanuje godność osobistą innych osób,

25) nie wszczyna bójek, nie używa przemocy, nie dokonuje wymuszeń, nie narusza dóbr osobistych innych osób,

26) używa kulturalnego języka,

27) wychowanek osobiście odpowiada za własne  rzeczy wartościowe oraz pieniądze,

28) obowiązkowo okazuje zawartość szafek, szuflad oraz rzeczy osobistych w przypadku pojawienia się na terenie bursy kradzieży lub podejrzenia o posiadanie niedozwolonych przedmiotów lub substancji,

29) wychowanek nie posiada w bursie broni palnej, gazu, oraz innych niebezpiecznych narządzi,

30) zabronione jest przez wychowanków używanie grzałek elektrycznych, butli gazowych oraz grzejników,

31) przywożenie i użytkowanie sprzętów  oraz urządzeń elektrycznych takich jak: telewizory, lodówki, tostery,  pralki, kuchenki mikrofalowe, wieże stereo itp. dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody dyrektora bursy,

32) wychowanek nie posiada i nie rozpowszechnia na terenie bursy wydawnictw i filmów o treści pornograficznej,

33) ma obowiązek postępowania zgodnego z dobrem społeczności całej placówki, troski o jej dobre imię, współtworzenia jej autorytetu.

 

 

§54

 

1.      Pobyt wychowanka w bursie ustaje z powodu:
1) ukończenia lub zmiany szkoły i środowiska przez wychowanka,
2) skreślenia z listy wychowanków placówki.

2.      Skreślenie wychowanka z listy następuje w przypadku:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności wychowanka w placówce trwającej dłużej niż 6 tygodni,

2) poważnego naruszenia postanowień zawartych w § 53,
3) braku współpracy wychowanka w realizacji założonych celów opiekuńczo-wychowawczych,
4) rezygnacji wychowanka lub jego rodziców (opiekunów prawnych),

3.       Dyrektor bursy powiadamia  rodziców (prawnych opiekunów) oraz szkołę macierzystą ucznia na piśmie o skreśleniu wychowanka  z listy mieszkańców bursy w terminie 14 dni od daty skreślenia.

 

§55

 

1.      W razie samowolnego opuszczenia placówki lub nie zgłoszenia się wychowanka w wyznaczonym terminie po usprawiedliwionej nieobecności, dyrektor placówki przeprowadza postępowanie wyjaśniające.

 §56

1.      Postawa wychowanka bursy oceniana jest na bieżąco przez dyrekcję, wychowawców i przedstawicieli samorządu.

2.      Wprowadzono gradacyjny system kar i nagród.

3.      Przewidziano nagrody w postaci:
1) udzielenie pochwały przez wychowawcę grupy,
2) udzielenie pochwały przez dyrekcję wobec całej młodzieży,
3) nagroda rzeczowa,
4) wysłanie pisma  pochwalnego do dyrekcji szkoły i rodziców.

4.      Przewidziano kary:
1) upomnienie ustne:
a) indywidualne przez wychowawcę,
b) przez wychowawcę wobec grupy z wpisaniem do karty wychowanka,
2) nagana:
a) udzielona przez wychowawcę wobec grupy z wpisaniem do karty wychowanka,
b) udzielona na piśmie  przez dyrekcję z powiadomieniem szkoły i rodziców,
3) warunkowe zezwolenie na dalszy pobyt w bursie na podstawie decyzji  rady pedagogicznej, z powiadomieniem rodziców i dyrekcji szkoły,
4) wydalenie z bursy na czas określony (okres wydalenia ustala rada pedagogiczna), 

5) skreślenie z listy wychowanków w przypadku naruszenia postanowień zawartych w ust. 5 tego paragrafu,  na podstawie uchwały rady pedagogicznej.

5.      Za szczególne przypadki naruszenia postanowień statutu uważa się:
1) celowe niszczenie mienia bursy,
2) przypadki picia alkoholu, palenia tytoniu, używania środków odurzających i narkotyków,
3) udział w bójkach, wymuszeniach, chuligańskich zachowaniach powodujących naruszenie dóbr osobistych innych osób,
4) narażenie bursy, kolegów, osób trzecich na straty materialne, kradzieże,
5) otrzymania 2 kar nagany oraz nie dotrzymanie ustaleń warunkowego zezwolenia na dalszy pobyt w bursie.

6) zachowania zagrażające życiu i zdrowiu, uporczywe nie przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i porządku w bursie,

7) zaleganie z uiszczaniem odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie powyżej jednego miesiąca.

8) rażące naruszenie norm współżycia społecznego w bursie i poza nią,                                 

9) lekceważący stosunek do dyrektora, wychowawców oraz personelu bursy,                          

10) lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych,

6.      Wychowanek usunięty ze szkoły traci prawo do zakwaterowania w bursie. 

7.      Ponowne przyjęcie ucznia do innej szkoły umożliwia ponowne złożenie podania o przyjęcie do bursy.   

8.      Wychowanek i jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą wnieść odwołanie od decyzji o skreśleniu z listy mieszkańców do Starosty Powiatu w terminie 7 dni.

§57

1.      Tryb ustalania kary:
1) wychowanek ukarany zgodnie z § 56 ust. 4 pkt. 1 i 2 ma prawo odwołania się w terminie 7 dni od decyzji wychowawcy do dyrektora bursy, 
2) postępowanie informacyjne oraz wyjaśniające przeprowadza wychowawca grupy,
3) dyrektor bursy rozpatruje odwołanie  w ciągu 7 dni; kara może być pozostawiona, zmieniona, anulowana lub zawieszona w zależności od ustalonych okoliczności,
4) decyzja dyrektora bursy jest ostateczna,
5) kary dyrektora bursy udziela dyrektor na pisemny i umotywowany wniosek wychowawcy grupy; przed sporządzeniem wniosku wychowawca przeprowadza postępowanie wyjaśniające,
6) o czasowym  wydaleniu wychowanka oraz o warunkowym  pobycie   w bursie decyduje rada pedagogiczna,

7) skreślenia wychowanka z listy wychowanków bursy dokonuje dyrektor na podstawie uchwały rady  pedagogicznej; umotywowany wniosek o kreślenie składa  na piśmie  wychowawca grupy,

8) dyrektor bursy na podstawie uchwały rady pedagogicznej  wydaje decyzję o skreśleniu wychowanka wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o trybie odwołania.
9) za szczególnie rażące naruszenie zasad współżycia społecznego i szkodliwy wpływ na społeczność bursy, wychowanek może utracić prawo do mieszkania w placówce z pominięciem w/w procedur i gradacji kar,
10) wychowanek, który został wydalony może być pozbawiony miejsca w bursie na czas określony (od 1 miesiąca do końca roku szkolnego), ponowne przyjęcie wychowanka do bursy może nastąpić wyłącznie za zgodą i na warunkach określonych przez radę pedagogiczną,

11) wychowanek, który został skreślony z listy wychowanków nie ma prawa ponownego zamieszkiwania w placówce.

12) przed wydaleniem Zespół Mediacyjny ma obowiązek  wysłuchania wychowanka oraz wychowawcy wnioskującego o wydalenie,

13)wychowanek, w stosunku do którego zastosowano karę, odroczono lub zaniechano kary lub ten, który wszczął procedurę odwoławczą korzysta z wszelkich praw i wykonuje obowiązki zawarte w statucie.